9 Şubat 2010 Salı

Şubat-Mart Kitap TevsiyesiNaber, bak bugün sana aldığım kitaplardan bahsedeyim. İş çıkışı "yakın kitabevi" adlı kitapçıya uğradım. Aklımda olan birkaç kitap vardı onlardan bahsedeyim önce.

Sakallı Celal - Orhan Karaveli

  • "Bu kadar cehalet ancak tahsille mümkün olur."
  • "Bu ülkede ilgililer bilgisiz, bilgililer de ilgisizdir."
  • "Türkiye'de aydın geçinenler Doğu'ya doğru seyreden bir geminin güvertesinde Batı yönünde koşturarak Batılılaştıklarını sanırlar."
  • "Evinde yapılan arama esnasında polis duvarda duran Karl Marx portresini sorunca "Rahmetli Babam" diye cevaplamıştır".'
  • "Meşrutiyeti getirdik olmadı, cumhuriyeti kurduk olmadı. Biraz ciddiyete ne dersiniz?"
Bu cümleler Sakallı Celal ismindeki Türk filozofa ait... Bu kitabı aldığıma çok memnunum okumak için sabırsızlanıyorum...

--------------------------------------------------------------
Eric Hobsbawm - Tuhaf Zamanlar

Bu kitabın adını birkaç dergide duydum, arkasından birkaç cümle aktarayım:

...Tuhaf Zamanlar Viyana'dan Berlin'e, Londra'dan São Paulo'ya, Moskova'dan Küba'ya, Manhattan'dan Brezilya sokaklarına sadece kitaplarda yer alan büyük olayların küçük kahramanları olarak değil, olayların fiili kahramanları olarak yer almış insanların hikâyelerini büyük bir tarihçinin hayatına dahil ediyor. "....

--------------------------------------------------------------
Mülksüzler - Ursula K. Le Guin

Bu kitabada son zamanlarda rastlar oldum, özellikle ne olucak bu dünyanın hali diye bu fani dünyayı düşünürken... arkasından bir paragraf :

"'...Vermediğiniz şeyi alamazsınız, kendinizi vermeniz gerekir. Devrim'i satın alamazsınız. Devrim'i yapamazsınız. Devrim olabilirsiniz ancak. Devrim ya ruhunuzdadır ya da hiçbir yerde değildir.' Konuşmasını bitirirken, yaklaşan polis helikopterlerinin gürültüsü sesini boğmaya başladı."

--------------------------------------------------------------

Berrin Karakaş - Üç Noktalar Sarayı

Bu kitaba Radikal gazetesinin kitap ekinde rastladım. Okuduklarım bu kitabı bende okumalıyım dedirtti bana. İçeriği konusunda yaşadığımız zamandan bir hiakayeler diyebilirim. Kapak tasarımı kötü, ders kitabını anımsatıyor... Tasarımı daha iyi olabilirdi..

--------------------------------------------------------------

Flannery O Connor - iyi insan bulmak zor

Bu kitabı metis yayınlarının sitesinde gezerken buldum, arka kapağındaki yazıları okuduktan sonra almaya karar verdim.. Bir paragraf :

"O'Connor'ın karakterlerinin çoğu sempati duyulamayacak kadar rahatsız edici, ama onları ilginç kılan tam da bu. İyi veya kötü diye sınıflandırılmaya şiddetle direnen karakterler söz konusu burada; ahlak terazisinde hangi kefenin ağır basacağını kestirmek kolay değil. Zira okuru bencilliğin, riyakârlığın, cehaletin ve hatta sırf zevk için yapılan kötülüğün dünyasına buyur eden O'Connor ahlak, dindarlık, iyi ve kötü gibi ikircikli konularda bildik klişeleri yerle bir ediyor ve neredeyse tedirgin edici, afallatıcı bir nesnellik sergiliyor. Grotesk karakterlerle dolu bu grotesk dünya, "karanlık"la yüzleşmekten korkmayan edebiyatseverlere doyurucu bir okuma vadediyor."

--------------------------------------------------------------------
Orhan Pamuk - Benim Adım Kırmızı

Orhan Pamuk hakkında çok şey yazıldı çizildi söylendi. Nihat Genç'in Orhan Pamuk hakkındaki görüşlerine de kısmen katılsamda yazar olarak baktığımda adam iyi yazıyor be abi... Ben kendisinin sadece "Kar" adlı romanını okumuştum, kitaptaki hikayenin büyük bir bölümü karsta geçiyor, kitabı okuyunca kars'a gitmeye karar verdim... Belki o otelde Ka, İpek ve Babası ile; o bembeyaz şehirde karşılaşırım... Keşke o trene binseydin ipek, biliyordum trene binmeyeceğini ama benimkiside ufak bir umut işte... Benim adım kırmızı ise osmanlı döneminden bir hikaye.. İhsan Oktay Anar'ın kitaplarındaki osmanlı döneminde anlattığı hikayelere kahramanlara benzemez ama yinede o dönemlere ait hikayeler okumuş ve okuyacak olmak güzel.

------------------------------------------------------------------------------

Almak istediğim fakat bulamadığım 2 kitap da var:

Bedri Baykam - Kemik
Evliya Çelebi - Seyahatnağme


Bedri Baykam - Kemik kitabının yeni baskısı yapılmıyormuş.
Seyahatnağme 6-7 ciltten oluşuyormuş sanırım. Yapı kredi yayınlarında bulabilirmişim.

--------------------------------------------------------------------------

Evet kitaplar hakkında söyleyeceklerim bu kadar. Mart ayının sonuna kadar biter diyorum, kitapları alırken yanımda arzu vardı, 2 ayda biter dediğimde şaşırdı... Geceleri uyuyamıyorum :)
O değilde 6 kitaba 123.50 lira para verdim, eve geldim netten baktım, kitapların hepsini internetten alsaydım 93 lira tutacaktı 30 lira fark var arada... Biliyordum böyle olacağını ama kullandığım kredi kartı internetten alışverişe kapalı, yinede çok fark olmaz diyordum oluyormuş...Tuhaf Zamanlar kitabevinde 31.50 lira internette 23 lira... Korsan 10 lira :) Bu kitapları korsan alsaydım hepsi 40 lira tutardı... Korsana hayır diyorlar birde... Bill haklı korsanı savunmakla, kesinlikle katılıyorum sana Bill. Mart ayında da sevgili genç yazar arkadaşım Pınar'ın kitabını okuyacağız inşallah :)

4 yorum:

Vital dedi ki...

Korsana teşvik tonu.
123 ayar.
Unsuru: Hava
Özelliği: Uçucu

:)

O kitabın kapağına karalayacağım bir şeyler var. Çok da güzel imza çiziktiririm. :I

insumeyekesg dedi ki...

bunları görünce canım çok 'okuma ışığı+sütlü kahve+fonda blues+dışarda yağmurlu havanın sesleri' kombinasyonu çekti.. plizz encoy

Eski Milenyum dedi ki...

Vital'cim, korsana teşvik tonunu minimum seviyede tutuyorum aslında. Kitaplığımda 300 kitap varsa 30'u korsandır. Mesela Oğuz Atay'ın Tutunamayan'larını korsan almıştım sevgi yolundan.. Kitabevinde (iletişim) orjinali 36 TL ben korsanına 10 TL verip sahip olmuştum. Kimse kalitesiz kağıda basılmış, yazıları solgun ve kayık çıkmış bir kitabı istemez tabiiki ama içinde bulunduğumuz maddi zamanlar mecbur bırakıyor.. 36TL - 10 TL yani.. Bence burda suçlu tamamen kitabevi. Oğuz Atay nur içinde yatsın..

Senin çiziktireceklerini merak ediyor ve bekliyorum.. Sevgiler..

Eski Milenyum dedi ki...

insumeyekesg bukadar şeye aynı sahip olmak hoş olurdu, sütlü kahve hariç.. (Sade nescafe tercihimdir)